تحصیل در کانادا
به این پست امتیاز دهید

در سال‌های اخیر مردم جهان از کانادا به عنوان یکی از امن‌ترین مکان‌ها برای زندگی و ادامه تحصیل یاد می‌کنند. در حال حاضر سه شهر مونترال، تورنتو و ونکوور کانادا جزء۲۰رتبه برتر آموزش عالی در سطح جهان قرار گرفته‌اند.

اگر شما هم جزء کسانی هستید که به ادامه تحصیل در کانادا فکر می‌کنید و سوالاتی در خصوص مجوز تحصیل، هزینه تحصیل و مدارک مورد نیاز آن در ذهنتان دارید، از شما دعوت می‌کنیم برای دریافت پاسخ سوالات خود تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

برای تبدیل شدن به یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا چه احتمالی وجود دارد؟

تعداد دانشجویان بین‌المللی در کانادا هر ساله در حال افزایش است. بسیاری از آنها پس از پایان دوره تحصیلی‌ خود قادر به اقامت در کانادا هستند. تأیید مجوز تحصیل در کانادا همیشه با صلاح‌دید و مجوز افسر ویزا مقدور خواهد بود. در سال گذشته کانادا بیش از 400000 دانشجوی بین‌المللی پذیرفته است. اکثر این دانشجویان از کشورهای فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده، برزیل، ایران، هند و ویتنام بوده­اند.

تنوع دانشجویان بین‌المللی برای دولت کانادا یک اولویت محسوب می‌شود، به طوری که در سال 2019 دولت کانادا با همکاری سازمان‌های اشتغال و توسعه اجتماعی، موفق به راه­اندازی یک استراتژی جدید بین‌المللی آموزش (IES) شدند. ازجمله اهداف این استراتژی می‌توان به کیفیت بالای زندگی، فرصت‌های شغلی خوب، مدارس و برنامه‌های آموزشی غنی‌تر به زبان انگلیسی و فرانسوی، اجماعات دوستانه با تنوع فرهنگی بالا و در نهایت مسیرهای منتهی به اخذ اقامت دائم در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی اشاره کرد.

برنامه دانشجویی بین‌المللی
برنامه دانشجویی بین‌المللی

برنامه دانشجویی بین‌المللی کانادا به چه صورت است؟

هر فردی برای تهیه برنامه دانشجویی بین‌المللی کانادا، به راهنمایی‌های یک مشاور خبره در این زمینه نیاز دارد. با کمک چنین فردی می‌توان یک برنامه دانشجویی قوی را ارائه داد. در اینجا مراحل اساسی روند درخواست به طور مختصر بیان شده است:

1.یک برنامه انتخاب کنید: انتخاب برنامه شما یکی از مهمترین عوامل درخواست مجوز تحصیل شما است. شما باید در این برنامه خاص یک دلیل قوی برای تحصیل در کانادا ارائه دهید. مشاوران براساس تجربه کاری و سوابق تحصیلی شما، برنامه‌هایی را تدوین کرده و ارائه می‌دهند. با این کار بهترین فرصت ممکن برای ارسال یک برنامه موفق را خواهید داشت.

2.ثبت نام در مدرسه: پس از تصمیم­گیری درباره برنامه تحصیلی، مشاوران به شما کمک می‌کنند تا درخواست خود را تهیه و ارسال کنید. قبل از درخواست مجوز تحصیل، باید یک نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده کانادایی (DLI) داشته باشید.

3.درخواست مجوز تحصیل: با در دست داشتن نامه پذیرش، می‌توانید برای مجوز تحصیل خود اقدام کنید. مشاوران خبره در تهیه و ارسال درخواست‌ برای مهاجرت به کانادا به شما کمک می‌کنند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

اسناد خاصی برای روند درخواست لازم است. در زیر لیستی از اسنادی که ممکن است در طول پروسه مجوز تحصیل از شما درخواست شود، آمده است.

–       نامه پذیرش: تاییدیه‌ای که توسط یک موسسه آموزشی برای پذیرش شما در کانادا برایتان فرستاده می‌شود.

–       اثبات توانایی و تمکن مالی: اثبات اینکه شما پول لازم برای تأمین هزینه‌های خود و اعضای خانواده‌‌تان که همراه شما به کانادا می‌آیند، را دارید. شما باید نشان دهید که می‌توانید از پس هزینه‌های تحصیل و همچنین هزینه‌های زندگی (مسکن، غذا و…) در اولین سال حضور خود در کانادا برآیید.

–       مدارک هویتی: شناسنامه، گواهی ازدواج و گذرنامه.

مجوز تحصیل در کانادا
مجوز تحصیل در کانادا

منظور از مجوز تحصیل در کانادا چیست؟

این مجوز سندی است که به شما امکان می‌دهد در موسسات آموزشی کانادا به تحصیل بپردازید. هنگامی که برای تحصیل در یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) پذیرفته شدید، می‌توانید برای اجازه تحصیل در کشور کانادا اقدام کنید.

گرفتن این مجوز چهار مرحله دارد:

۱. صلاحیت خود را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که شرایط و صلاحیت مجوز تحصیل در کانادا را دارید. شما در این مرحله به نامه پذیرش، اثبات توانایی مالی و اسناد پشتیبانی که بسته به کشورهای مختلف  و محل اقامت شما متفاوت است، نیاز خواهید داشت.

۲. درخواست خود را آماده کنید

اگر تمام موارد واجد شرایط بودن را برآورده کردید، می‌توانید برای تهیه درخواست اجازه تحصیل اقدام کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد مورد نیاز کشور خود را جمع‌آوری کرده اید. اگر نشان ندهید که شرایط مورد نظر را برآورده می‌کنید، ممکن است یک افسر مهاجرت درخواست شما را رد کند.

پیشنهاد دیگر :  شرایط اخذ ویزای مولتی پل کانادا

۳.  درخواست مجوز تحصیل خود را ارسال کنید

هنگام ارسال درخواست خود دو گزینه دارید:

ارسال یک درخواست الکترونیکی: ایجاد یک حساب کاربری در وب سایت مهاجرت پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC). می‌توانید با استفاده از مدارک اسکن شده یا اسناد الکترونیکی، یک برنامه را به صورت الکترونیکی ارسال کنید.

ارسال یک برنامه مبتنی بر کاغذ: می‌توانید نسخه‌های اصلی اسناد خود را جمع‌آوری کرده و به مرکز درخواست ویزا (VAC) اختصاص داده شده در کشور خود پست کنید.

۴. اگر مجوز تحصیل شما تأیید شد، به کانادا بیایید

شما تا زمان ورود به درگاه ورودی کانادا (POE) اجازه تحصیل در کانادا را دریافت نمی‌کنید. اگر مجوز شما تأیید شود، دولت کانادا نامه معرفی ورود به کشور مقصد را برای شما صادر می‌کند. برای دریافت اجازه تحصیل باید این نامه را به مقام مهاجرت نشان دهید.

چه مدت طول می‌کشد تا پاسخ درخواست مجوز تحصیل خود را دریافت کنم؟

زمان پردازش مجوزهای تحصیل بسیار متفاوت است؛ مدت زمان لازم به کشور محل اقامت شما بستگی دارد. کوتاه‌ترین زمان پردازش یک الی دو هفته است، اما برخی از متقاضیان ممکن است تا 16 هفته منتظر بمانند. علاوه بر این زمان پردازش به حجم برنامه‌های دریافتی بستگی دارد. اگر نزدیک به آغاز سال تحصیلی کانادا اقدام کنید، ممکن است با تأخیر مواجه شوید.

هزینه تحصیل در کانادا
هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

شاید برایتان تعجب‌آور باشد که بدانید هزینه تحصیل در کانادا مقرون به صرفه است. به طور کلی می‌توان گفت هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا، کمتر از استرالیا، ایالات متحده و انگلیس است. برای مثال در سال تحصیلی 2018/2019، متوسط شهریه سالانه برای یک دانشجوی بین‌المللی مقطع کارشناسی در کانادا در حدود 27159 دلار کانادایی بود؛ در حالی که میانگین شهریه برای تحصیل در یک دانشگاه آمریکایی در همان سال در حدود 45950 دلار آمریکا برآورد شده بود.

فراموش نکنید که هنگام تصمیم گیری و تخمین هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور، هزینه زندگی را لحاظ کنید. البته هزینه زندگی در کانادا نیز در مقایسه با بیشتر مقصدهای مهم دیگر برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مقرون به صرفه است.

آیا برای ادامه تحصیل در کانادا نیاز به گذراندن آیلتس دارم؟

برای تحصیل در یکی از مدارس کانادا باید به زبان انگلیسی یا فرانسه تسلط داشته باشید. مدارس مقطع متوسطه کانادا شرایط خاص خود را برای مهارت‌های زبان دانشجویان بین‌المللی تعیین می‌کنند. الزامات مهارت زبانی از یک مدرسه تا مدرسه دیگر متفاوت است. هنگام تهیه برنامه خود، باید درباره شرایط خاص برنامه خود تحقیق کنید. بعضی از مدارس حتی پس از شروع تحصیل به شما امکان می‌دهند دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را نیز بگذرانید.

برخی از دانشجویان بین‌المللی که انگلیسی زبان هستند یا به زبان انگلیسی تحصیل کرده‌اند، نیازی به ارائه مدرکی در مورد مهارت‌های زبان خود ندارند و مجبور به شرکت در آیلتس نخواهند شد. هر مدرسه شرایط زبان خود را تعیین می‌کند. بررسی شرایط خاص مدرسه‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، بسیار مهم است.

آیا می­توانم هنگام تحصیل در کشور کانادا، مشغول به کار شوم؟

بله، امتیاز دیگر تحصیل در کانادا این است که دانشجویان بین‌المللی حق کار دارند. این کمک می‌کند تا هزینه شهریه و مخارج زندگی خود را دربیاورند. دانشجویان بین‌المللی کانادا می‌توانند در طول دوره تحصیل به صورت نیمه­وقت (حداکثر 20 ساعت در هفته) کار کنند. همچنین در تعطیلات برنامه­ریزی شده مانند تعطیلات تابستانی، می‌توانند تمام وقت کار کنند.

بیشتر دانشجویان هنگام کار، خواه شغلشان در دانشگاه باشد یا خارج از دانشگاه، نیازی به مجوز کار ندارند. در مجوز تحصیل شما مشخص خواهد شد که آیا مجاز به کار در دانشگاه هستید یا خیر. اگر برنامه تحصیلی شما شامل تجربه کاری باشد، ممکن است در طول ترم بتوانید بیش از 20 ساعت کار کنید. این در نامه پذیرش شما نشان داده خواهد شد. اگر دولت این شرط را تأیید کند، هم اجازه کار و هم اجازه تحصیل به شما تعلق می‌گیرد. البته این مجوز کار به شما امکان می‌دهد فقط در دانشگاه کار کنید.

آیا می‌توانم خانواده‌ام را هنگام تحصیل با خود به کانادا بیاورم؟

دانشجویان بین‌المللی که متاهل هستند یا فرزند دارند، ممکن است مایل باشند با خانواده‌ خود به کانادا بروند. افسران ویزای کانادا درخواست اجازه تحصیل را که شامل اعضای خانواده همراه است، در نظر می‌گیرند. باید توجه داشته باشید که گنجاندن اعضای خانواده در یک برنامه مجوز تحصیل در کانادا، بر تصمیم افسر ویزا تأثیرگذار است. اگر به عنوان یک خانواده تأیید شوید، همسر شما می‌تواند تمام وقت در کانادا کار کند و هر کودکی که همراه شما باشد، می‌تواند به صورت رایگان تحصیل کند.

آیا دانشجویان بین‌المللی تحت پوشش سیستم درمانی و بهداشتی کانادا قرار می‌گیرند؟

همه دانشجویان بین‌المللی در کانادا باید دارای پوشش درمانی باشند. برخی استان‌ها به دانشجویان بین‌المللی اجازه دسترسی به سیستم بهداشت عمومی کانادا را می‌دهند. در استان‌هایی که پوشش درمانی ارائه نمی‌شود، دانشجویان باید بیمه درمانی خصوصی بخرند. جای نگرانی نیست زیرا تمام مدارس کانادا طرح‌های بیمه درمانی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *