آداب و رسوم هند
5/5 - (6 امتیاز)

آداب و رسوم هند یکی از متنوع‌ترین فرهنگ های جهان است که مراسم، جشن، زبان، رقص و آیین را شامل می‌شود. شما می‌توانید در قسمت‌های مختلف هند، منحصربه‌فردترین و متفاوت‌ترین فرهنگ‌ها را مشاهده کنید. دین‌های مختلفی در هند وجود دارند که چهار دین آن یعنی هندوئیسم، بودیسم،سیکیسمو جینیسم اصلی‌تر هستند.

برخی از جشن‌های مهم و بزرگ هند مانند جشن دیوالی، جشن روشنایی و یا مراسم آیین دویسرا که در اولین روز ماه هندی برگزار می‌شوند، علاوه بر حضور میلیون‌ها نفر از مردم هند، شاهد تعدادی زیادی گردشگر نیز در آنها خواهیم بود. اگر به آداب و رسوم و فرهنگ هند علاقه دارید و می‌خواهید بیشتر درباره آن بدانید، این مطلب را از دست ندهید.

فرهنگ مردم هند

با فرهنگ مردم هند آشنا شوید

اگر به هند سفر کردید و جمله‌ی «سعی می‌کنم» را در پاسخ به درخواست خود شنیدید؛ یعنی احتمالا پاسخ آن‌ها منفی است اما به دلیل احترام به شما و رد نکردن مستقیم درخواست شما، این جمله را گفته‌اند. قسمت دیگری از فرهنگ هندی به میزان اهمیت به خانواده و نحوه ازدواج برمی‌گردد.

معمولا ازدواج بین دو خانواده از یک طبقه اجتماعی و فرهنگی صورت می‌گیرد و البته امروزه در طبقات متوسط شهری، ممکن است این قانون رعایت نشود. فرهنگ و احترام در هند تحت تاثیر سلسله مراتب اشخاص است و به همین دلیل ابتدا از افراد بزرگ در یک جمع استقبال می‌شود.

همانطور که می‌دانید گاو در هند حیوان مقدسی است و به همین دلیل در اکثر خانواده‌ها گوشت آن مصرف نمی‌شود. همچنین بهتر است در هنگام غذا خوردن یا گرفتن وسیله‌ای از فرد دیگر، هر دو دست خود را جلو بیاورید و یا از دست راست خود استفاده کنید.

اگر می‌خواهید در هند با کسی صحبت کنید و رفتار مودبانه‌ای داشته باشید، باید با فاصله از او بایستید. در هند معمولا با کفش وارد خانه نمی‌شوند؛ بنابراین اگر میزبان یا سایر مهمان‌ها بدون کفش وارد شدند، شما نیز این کار را انجام دهید و همیشه جوراب‌های تمیزی داشته باشید. برای سیگار کشیدن بهتر است از میزبان اجازه بگیرید و البته در مقابل بزرگان سیگار نکشید.

جشن‌های بزرگ هند

جشن‌های بزرگ هند

یکی از بزرگ‌ترین جشن‌ها و تعطیلات، جشن دیوالی است. این جشن که پنج روز طول می‌کشد و به دلیل روشن کردن چراغ‌های زیاد در تمام شهر به جشن نور نیز معروف است؛ در حقیقت نمادی است که روشنایی درون آن‌ها را از تاریکی محافظت می‌کند.

جشن دیگری که در بهار برگزار می‌شود به جشن رنگ و جشن عشق شهرت دارد. همچنین مردم هند روزهای مهم دیگری مانند روز استقلال، روز تولد گاندی و روز جمهوری هند را نیز جشن می‌گیرند.

آداب و رسوم هند درباره رنگ‌شناسی

اگر در هند می‌خواهید به فردی هدیه بدهید، بهتر است رنگ‌های آبی، قرمز و سبز در بسته‌بندی هدیه خود به کار ببرید. مردم هند معمولا از رنگ مشکی استفاده نمی‌کنند و دلیل آن انرژی منفی است که اعتقاد دارند به افراد منتقل می‌شود. اگر فیلم‌های هندی را دیده باشید حتما متوجه استفاده آن‌ها از رنگ سفید برای مراسم ختم شده‌اید.

پیشنهاد دیگر :  عجایب هفتگانه جذاب طبیعی جهان

ازدواج سنتی در هند

ازدواج سنتی در هند

برخی از ازدواج‌ها در هند بر پایه عشق بین دو طرف است و تعدادی دیگر ازدواج‌هایی از پیش تعیین شده هستند. عروس در مراسم ازدواج معمولا لباسی قرمز رنگ و داماد کت کرم رنگ به نام اتچکین به همراه یک عمامه قرمز می‌پوشد. البته باید گفت با توجه به سنت و رسوم متفاوت هر منطقه در هند، مراسم ازدواج ممکن است به شیوه‌ی مختلفی برگزار شود؛ اما مواردی مانند شرایط جهیزیه و وضعیت اخترشناسی از شرایطی است که پیش از ازدواج بررسی می‌شود.

 

۹ مورد از آداب و رسوم هند که ممکن است برایتان عجیب باشد

  • کاروا چاوت: در بخشی شمالی هند و در ماه اکتبر، زنان متاهل برای افزایش طول عمر همسران خود و محافظت آن‌ها از شیطان روزه می‌گیرند و تا زمان افطار نمی‌توانند همسر خود را ببینند.
  • تیمیتی: این رسم برای منطقه تمیل نادو است و در آن برای نشان دادن میزان ایمان خود به خدا با پای برهنه بر روی زغال‌های داغ حرکت می‌کنند.
  • ماتو پونگال: در این مراسم، فعالیت‌هایی مانند رام کردن گاوهای وحشی، عبادت گاو به عنوان خدا و برگزای جشن برای برداشت محصول و خورشید، تامین غذا برای گاوها و آوردن آن‌ها به خانه انجام می‌شود.
  • لاتمار هولی: این نوع از آداب و رسوم هند در ایالت اوترا پرداش و در شهرهایناندگوان و بارسانا انجام می‌شود. در این روز زنان متاهل با یک چوب بلند شروع به کتک زدن همسران خود می‌کنند.
  • گونگات: در برخی از خانواده‌های هندی، داماد تا بعد از رفتن به خانه نمی‌تواند عروس را ببیند و بنابراین عروس با یک گونگات یا روبنده تمام صورت خود را می‌پوشاند.
  • ناگا سانیاسیس: یک نوع ریاضت پاک است که مخصوص قدیس‌های شمال هند است. این افراد در هیچ مراسمی شرکت نمی‌کنند. همچنین معمولا لباسی به تن ندارند و تنها در جشنواره کومبملا می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد.
  • دیگامبار جینز: دو گروه افراد را شامل می‌شود؛ گروه اول که آسمان را لباس و پوشش خود می‌دانند و بنابراین هیچ لباسی نمی‌پوشند و گروه دوم که سوئتامبار جینز هستند و لباس سفیدی بر تن دارند.
  • سرسوتی پوجا: این مراسم در جنوب هند و در ایالت ناواراتری برگزار می‌شود. در این روز الهه هنر و دانش یعنیساراسواتی، گرامی داشته می‌شود و دانش‌آموزان و دانشجویان اجازه خواندن کتابی را ندارند و فقط برای الهه دعا می‌کنند. البته این جشن در همه بخش‌های هند انجام نمی‌شود.
  • ناگ پانچامی: مارها در هند مورد احترام قرار می‌گیرند و به عنوان خدا شناخته می‌شوند. این مراسم برای مارها برگزار می‌شود و در آن غذاهایی مانند موش و شیر را برای مارهای کبرا آماده می‌کنند.

سخن پایانی درباره آداب و رسوم هند

آیا تاکنون به هند رفته‌اید و از نزدیک مراسم‌های خاص این کشور شرکت کرده‌اید؟ در این متن با بخشی از آداب و رسوم هند آشنا شدید و درصورت برخورد با یک فرد هندی، می‌دانید که باید چگونه رفتار کرد تا رابطه‌ای مودبانه شکل بگیرد.

همچنین با توجه به اطلاعاتی که درباره فرهنگ و آداب این کشور بدست آوردید، دیگر ناخواسته به آن‌ها بی‌احترامی نخواهید کرد. دانستن آداب و رسوم متفاوت هر کشور به شما کمک می‌کند تا زیبایی، باورهای غلط یا درست و فرهنگ‌های مختلف را در جهان بهتر بشناسید.

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *