5/5 - (1 امتیاز)

کانادا یکی از کشورهای زیبا در قاره آمریکا به پایتختی اتاوا است. این کشور در شمالی‌ترین منطقه قاره آمریکا قرار دارد. شاید برایتان جالب باشید که بدانید کانادا به‌عنوان دومین کشور پهناور جهان پس از روسیه است. بااین‌حال جمعیت 40 میلیونی این کشور متشکل از مهاجران بسیاری است که در طول تاریخ از اقصی نقاط دنیا به این کشور آمده‌اند. کانادا می‌تواند به‌عنوان یکی از مناطق مناسب جهت استراحت و مسافرت‌های تفریحی باشد؛ اما آداب‌ورسومی در این کشور وجود دارد که دانستن آن پیش از سفر به آنجا خالی از لطف نیست. در ادامه با این موارد آشنا می‌شویم.

فرهنگ مردم کانادا

فرهنگ مردم کانادا

فرهنگ و آداب‌ورسوم مردم کانادا در هر ایالت ممکن است تفاوت داشته باشد. دلیل آن افرادی است که با قومیت‌های مختلف در این کشور زندگی می‌کنند. کانادا بیشتر طول عمر خود را در استعمار کشور‌های فرانسه و انگلیس قرار داشت و رفتار مردم این کشور بی‌شباهت به این کشور‌ها نیست. طبق بررسی‌های صورت گرفته بیش از 28 درصد مردم کانادا افرادی هستند که از کشور انگلیس و بیش از 23 درصد فرانسوی‌ها هستند که از کشور خود مهاجرت کرده و کانادا را برای ادامه زندگی انتخاب کردند. ازاین‌رو نمی‌توان آداب‌ورسوم ثابتی را در این کشور یافت.

رفتار مردم کانادا

رفتارهای جالب و بعضاً عجیبی در مردم کانادا پیدا می‌شود. به‌عنوان‌مثال در این کشور افراد کسی را به اسم کوچک صدا نمی‌زنند، مگر آنکه با فرد دوست شده و احساس صمیمیت کنند. در برخی از ایالت‌های این کشور، تحت هیچ شرایطی نباید کلام کسی را قطع کرد. این اتفاق تا زمانی که فرد مشغول صحبت است باید رعایت شود.

از دیگر رفتارهای عجیب مردم کانادا این است که در برخی از ایالت‌ها افراد هنگام دیدار هم به‌جای دست دادن، باید گونه‌های یکدیگر را ببوسند. ادب در این کشور حرف اول را می‌زند و کوچک‌ترین ارزشی برای افراد بی‌ادب قائل نمی‌شوند. همچنین صحبت در مورد مسائل شخصی و خصوصی زندگی افراد در این کشور جایی ندارد و با افراد متخلف برخورد خواهد شد. در ادامه با برخی از مهم‌ترین رفتارها و آداب‌ورسوم مردم کانادا آشنا خواهیم شد.

مهم‌ترین مسئله در کانادا زمان است

اهمیت دادن به زمان و سروقت بودن مسئله‌ای بسیار مهم در این کشور است. در قرارهای کاری، دوستانه، قرارهای عاشقانه و … کانادایی‌ها سعی می‌کنند زودتر از زمان تعیین‌شده در محل قرار حضورداشته باشند. این مسئله یعنی اهمیت دادن به زمان به‌قدری در این کشور مهم است که اگر فردی سر ساعت در محل کار، دانشگاه، مدرسه و … حاضر نشود، بدون شک اخراج خواهد شد مگر آنکه دلیل موجهی بابت تأخیر خود داشته باشد. مواردی گزارش‌شده که در برخی از قراردادهای تجاری، تأخیر بیش از 10 دقیقه منجر به لغو قرارداد خواهد شد.

چه زمانی باید هدیه داد؟

در کانادا اگر به جشن تولد، مراسم شام، عروسی یا … دعوت شدید، لازم است تا همراه با هدیه بروید. در بسیاری از مراسمات کانادا، هدیه دادن نوعی تشکر و احترام تلقی می‌شود. البته لزومی ندارد حتماً خرج سنگینی برای خریدن هدیه داشته باشید. بلکه یک شاخه گل یا یک بسته شکلات نیز می‌تواند به‌عنوان هدیه در نظر گرفته شود. همچنین در برخی از ایالت‌های کانادا، لازم است تا پیش از رفتن به مهمانی، هدیه خود را ارسال کنید.

پیشنهاد دیگر :  معرفی کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند

هاکی ورزش موردعلاقه مردم کانادا

هاکی ورزش موردعلاقه مردم کانادا

از کودکان و نوجوانان گرفته تا میان‌سالان و سالمندان، تمامی مردم کانادا علاقه‌مند به هاکی هستند و آن را به‌عنوان ورزش اول خود می‌شناسند. بیشتر سالن‌های ورزشی این کشور دارای زمین‌های مخصوص انجام بازی هاکی است و کمتر کسی را در این کشور پیدا می‌کنید که علاقه‌ای به این رشته ورزشی نداشته باشد. هاکی در کانادا همانند فوتبال در دنیا بیننده دارد و بازی‌های هاکی در این کشور بیش از 20 میلیون بیننده دارد.

دین مردم کانادا

همان‌طور که گفتیم این کشور متشکل از مهاجرانی است که از فرانسه، انگلیس و دیگر کشورهای دنیا به کانادا آمده‌اند. به عبارتی بهتر می‌توان گفت تنوع دین در این کشور همانند تنوع ساکنین آن است. طبق قانون اساسی کشور کانادا، مردم آزادند که هر دینی را بخواهند، داشته باشند و دولت اجباری بر این قضیه نخواهد داشت. بااین‌حال حدود 70 درصد کانادایی‌ها، مسیحی هستند. این در حالی است که حدود 20 درصد اعلام کردند که اعتقاد به هیچ دینی ندارند.

فرهنگ غذا خوردن در کانادا

آداب‌ورسوم مردم کانادا در غذا خوردن نیز در نوع خود جالب است. اگر به مراسم شامی دعوت شدید، بهتر است پیش از آنکه همه‌ی افراد به میز شام نیامده‌اند، شروع به خوردن غذا نکنید. همچنین صندلی شما توسط میزبان مشخص خواهد شد. ازاین‌رو بهتر است که روی هر صندلی که خواستید نشینید که این عمل نشانه بی‌ادبی شما خواهد بود.
از طرفی لازم است تا ابتدا بزرگ‌ترین فرد جمع شروع به غذا خوردن کند و پس‌ازآن مابقی افراد شروع کنند. همچنین اگر به رستورانی دعوت شدید، لازم است پس از اتمام غذا گارسون را صدا کرده و او را از اتمام غذای خود مطلع کنید. از طرفی سعی کنید که دستان خود را روی میز قرار ندهید و اگر دهان شما پر است تا پیش از خوردن کامل غذا، از حرف زدن خودداری کنید.

آداب‌ورسوم مردم کانادا در اماکن عمومی

1. در محل کار لازم است تا مردان کت‌وشلوار و کراوات را به‌عنوان پوشش رسمی خود انتخاب کنند. همچنین خانم‌ها نیز پیراهن را در کنار دامن بپوشند.

2. در رستوران، کافه و یا هتل‌ها انعام دادن جزء الزامات مردم کانادا است. همچنین مبلغی که به‌عنوان انعام در نظر می‌گیرند متفاوت است سایر جاهاست. در کانادا باید 15 درصد مبلغ فاکتور خود را به‌عنوان انعام به گارسون در نظر داشته باشید.

3. برای خمیازه یا عطسه کردن در مکان‌های عمومی باید جلوی دهان خود را با دست خود بگیرید. همچنین اگر فردی عطسه کرد، بلافاصله بگویید عافیت باشه.

4. وقتی در شهر فردی را پس از مدت‌ها ملاقات می‌کنید، لازم است تنها با او دست بدهید. از روبوسی و پرسیدن سؤال‌های شخصی درباره زندگی فرد، خودداری کنید.

5. هیچ‌گاه فردی را با دست‌نشان ندهید. این عمل در کانادا بسیار زشت است. همچنین هنگام صحبت با فردی، بهتر است سرخود را پایین نگیرید و از بلند صحبت کردن هم خودداری کنید.

جمع‌بندی

کانادا به‌عنوان یک کشور خوب با مردمانی دوست‌داشتنی شناخته می‌شود. مسافران کانادا از مهمان‌نوازی مردم این کشور تعریف می‌کنند. همچنین با توجه به وضعیت رفاهی مناسبی که این کشور دارد، می‌تواند مقصد مناسبی برای سفر یا حتی زندگی در نظر گرفته شود. البته لازم است تا پیش از آن با آداب‌ورسوم مردم این کشور آشنا شوید. امیدواریم این مقاله موردتوجه شما قرارگرفته باشد.

درباره نویسنده

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *